instagram twitter facebook page whatsapp
freelance tasarım süreci ve
web tasarımı hakkında sık sorulan sorular

tasarım talebi ve fiyatlandırma

web sitem üzerinden ya da bir referans yoluyla benimle iletişime geçtiğiniz ilk aşama. ihtiyacınız olan hizmeti (web tasarımı, grafik tasarım, sosyal ağ yönetimi gibi) ve bu hizmetle bağlantılı detayları görüşüyoruz. varsa merak ettiğiniz soruları cevaplıyorum ve bu ilk görüşmede size fiyat teklifinde bulunuyorum. Bu fiyatın %50'sini taslak tasarımı onayladığınız zaman ön ödeme olarak gönderiyorsunuz. ön ödeme şartını kabul etmeyen müşteriler ile çalışmıyorum.


teklif onayı ve tasarım

eğer size sunduğum fiyatı onaylarsanız tasarım çalışmasına başlıyorum. taslak tasarım için sizden mutlaka gelmesi gereken içeriklerin (logo ve site haritası) gönderilmesi halinde en geç 1 hafta içinde size taslağı sunmak üzere tasarım çalışmasına başlıyorum. Bu taslak çalışmasını size gönderdiğimde beğenmediğiniz noktalar olursa, en fazla 3 kere revizyon talebinde bulunabiliyorsunuz. Eğer hala beğenmediğiniz noktalar varsa ya da taslak genel olarak içinize sinmediyse projeyi iki tarafın da vaktini almamak için, herhangi bir ödeme talep etmeksizin iptal ediyorum. Eğer siz benden yine de yeni bir taslak görmek isterseniz ilk verdiğim fiyata yapacağımız bir ekleme ile yeni tasarıma geçiyorum.


tasarım onayı ve canlandırma

fiyatta anlaştık ve yaptığım taslak tasarımı da onayladınız. bu aşamada anlaştığımız ücretin %50'sinin ödemesini gerçekleştiriyorsunuz ve proje içeriğinin boyutuna bağlı olarak en az 1 hafta sürecek ve sonucunda sitenin yayına açılabilir duruma geleceği canlandırma (kodlama) işlemlerine başlıyorum. sitenin yayına eksiksiz açılabilmesi için tasarımı onayladığınız zaman görüntülenmesini istediğini tüm içeriği bana göndermeniz gerekiyor.


teslimat ve yayın alma

canlandırma işleminin sonunda, yayına açılmadan önce bitmiş halini size özel bir linkten incelemeniz için gönderiyorum. sitenin son hali ile yayına açılması onayını verdiğinizde sizden kalan ödemeyi alıyorum ve projeyi, eğer web hosting bilgileriniz bende varsa sitenizi yayına açıyorum, yoksa ilgili tüm site dosyaları size gönderiyorum.
güncelleme, içerik desteği ve sosyal medya yönetimi

yukarıdaki tasarım süreci bitip siteniz yayına açıldıktan sonra site içeriğinizin güncellenmesi ve içerik desteği konularında hizmet talep edebilirsiniz. bahsi geçen içerik güncelleme ya da içerik oluşturma işlerinin, sizin tarafınızdan belirtilecek tahmini büyüklüğüne göre size aylık ya da yıllık bir fiyat teklifi yapıyorum. kabul etmeniz durumunda siteniz yayına açıldığı günden ya da sizin berlileyeceğiniz bir başka başlama tarihinden itibaren, kararlaştırdığımız döngüye göre güncelleme hizmeti sunmaya başlıyorum. sosyal medya yönetimi işini de genellikle aynı şekilde sağlıyorum.